Bal Neye İyi Gelir?

Balın faydalarından yararlanabilmek için balın kalitesi ve üretim süreci oldukça önemlidir. Balın vermiş olduğu antioksidan etki balın hangi çiçekten üretildiğine bağlı olarak değişir. Ayrıca çiçeğe göre besin değeri, şeker içeriği ve sağlık için sağlamış olduğu faydalarda da değişiklikler olur. Balı tadarak ya da rengine bakarak kalitesini anlamak pek mümkün değildir. Güvenilir markaları seçmek, satın alınan balın organik sertifikası olup olmadığına bakmak fikir sahibi olmak için faydalı olabilir.

Bal neye iyi gelir?

* Bal doğal bir tatlandırıcı olarak şeker yerine kullanılabilir. Yine kilo problemi yaşayan kişiler tatlandırıcı olarak baldan yararlanabilir. Organik bal beyaz ve esmer şekere oranla daha fazla şeker içerir. Ancak rafine edilmiş şekere nazaran çok daha sağlıklıdır.

* Ciltte oluşan yara, kesik ve yanık için baldan yardım alınabilir. Yaranın üzerine tabaka şeklinde bal sürmek yaranın mikrop kapmasını önleyebilir. Ayrıca bal yaraların daha kolay ve çabuk iyileşmesini sağlar.

* Bal polifenoller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu yönde birçok hastalığa yol açabilecek serbest radikallerle mücadele etme oranını arttırır.

* Efor sarf edilen bir egzersiz sonrası ya da egzersiz anında daha enerjik olmak için 1 çorba kaşığı bal tüketilebilir. Karbonhidrat tozu, enerji içecekleri gibi ürünlerin yerine tüketilen bal daha sağlıklıdır.

* Öksürük problemine karşı baldan yararlanılabilir. Bal sıcak suyun içine eklnerek günde 2-3 defa içildiğinde öksürüğe karşı iyi gelir. 1 yaşını doldurmamış çocuklarda zehirlenmeye yol açabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır.

* Kötü kolesterolü düşürmek amacıyla baldan yardım alınabilir. Düzenli bal tüketimi yapılan araştırmalara göre kolesterolün %5 oranında düştüğünü göstermektedir.

Reflüye karşı doğal bir tedavi yöntemi olan bal mide asidini dengeleyerek oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. Reflü için bal sirkeyle karıştırılarak kullanılmalıdır.

* Bal cilt bakımı ve sağlığı içinde yaygın şekild ekullanılmaktadır. İltihap ve bakteri önleyici ve temizleyici etkisi bulunmaktadır. Sivilce, akne, siyah nokta gibi daha pek çok cilt problemine karşı bal maske şeklind ehaızrlanıp kullanılabilir. Bal ayrıca cildin yumuşacık bir görünüm kazanmasını sağlar.

Cildi nemlendirmek için, 1 çay kaşığı bal, 1 kahve fincanı süt ve 1 tatlı kaşığı yoğurt homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde tatbik edilir. 10 dakika bekletilerek cilt ılık su yardımıyla yıkanır. Cildin nemli ve yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar.

* Cildi sıkılaştırmak için, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı toz tarçın karıştırılır. Karışım ine bir tabaka şeklinde cilde tatbik edilip 1 saat bekletilir. 1 saat sonra ılık suyla yıkanır. Etkisinden tam anlamıyla yararlanabilmek için haftada 1 defa uygulanmalıdır. Maske düzenli kullanıldığında siyah nokta problemine karşı da iyi gelir.

* Cildi parlatmak için, 1 yemek kaşığı bal ve 1 şeker kaşığı limon homojen şekilde karıştırılır. Karışım cilde sürülüp 15 dakika bekletilir. Ilık suyla yıkanarak temizlenen maske haftada 2 defa uygulanabilir.

Bu Web Sitesi YeniÇözüm E-Ticaret YeniSoft ile geliştirilmiştir.