D Vitamini Neye İyi Gelir?

D vitamini, hücre ve kemik gelişimi, bağışıklık sistemini ve iltihaplı hastalıklara karşı iyi gelen vitaminler arasında yer almaktadır. Farklı vitaminlere oranla besinlerde daha az bulunur. D vitamini eksikliği bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yaratarak vücudun kansere yakalanma olasılığı artırır. Ayrıca saç dökülmesi, kas ve kemik zayıflığı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. D vitaminin fazla tüketilmesi ise kalp krizi riskini arttırarak böbreklerde taş oluşumunu tetikler.

Vücut güneşe maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretebilir. Ciğer, balık yağı yağda çözünebilen D vitamini yönünden zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

D Vitamini Yönünden Zengin Gıdalar

Balık Yağı: Morina balığı ciğeri D vitamini eksikliği yaşayan kişiler için tedavi edici özelliktedir. Balık yağı olarak da adlandırılan morina balığı ciğeri A ve D vitamini yönünden iyi bir kaynaktır.

Balıklar: Bazı balık türleri D vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Ton balığı, uskumru ve somon D vitamini eksikliğinde tavsiye edilen balık türleridir.

Soya Sütü Ve Tofu: Güçlü soya ürünleri D vitamini ve kalsiyum bakımından en iyi kaynaklar arasındadır.

Mantar: Tüm mantar türleri D vitamini içermez. D vitamini eksikliğinde önerilen mantar türü beyaz düğme mantardır.

Patates: Haşlanan patatese bir miktar süt ilave edilerek karıştırılırsa günlük D vitamini eksikliğinin %1’ini karşılayabilir.

Süt Ve Süt ürünleri: Yağlı süt ve peynir çeşitleri kalsiyum bakımından iyi kaynaklardandır. Bazı firmalar bu tür gıdaları D vitamini ile desteklemektedir.

Yumurta: Yumurta protein ve B12 vitamini içeren zengin bir besindir. 1 tane yumurta günlük D vitamini ihtiyacının ‘4’ünü karşılayabilmektedir.

 

D Vitamini Yönünden Riskli Gruplar

Yaşı İlerlemiş Kişiler: Yaş ilerledikçe vücutta D vitamini üretimi yeteneğinde azalma yaşanır. Belli bir yaş grubundan sonra uzman bir doktora danışarak D vitamini takviyeleri kullanılabilir.

Koyu Cilt Tipi: Cilde rengini kazandıran melanin adlı madde D vitamini üretimi kabiliyetini azaltabilir.

Güneşe Çıkmayan ve Emziren Anneler: Anne sütünde bulunan D vitamini oranı annenin D vitamini düzeyine göre farklılık gösterebilir. Anne sütündeki D vitamini bebek için yeterli oranda olmaz. Dolayısı ile bebeğin güneşe düzenli olarak çıkarılması gerekir.

Bazı İlaçlar: Kalsiyum emilimini azaltan birtakım ilaçlar vücutta D vitamini olumsuz yönde etkiler. Bu ilaçlar, epilepsi ilaçları, kolesterol ilaçları ve zayıflamak için kullanılan ilaçlar olarak sıralanabilir.

Aşırı D Vitamini Almanın Zararları

Gıdalar yolu ile günlük alınması gereken D vitamini düzeyinin üzerine çıkmak neredeyse imkansızdır. Ancak D vitamini takviyesi alan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Vücuda fazla alınan D vitamini vücutta kalsiyum emilimini arttırır. Bu nedenle de bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkileri, iştah kaybı, kilo kaybı, kabızlık, mide bulantısı ve kusma olarak sıralanabilir.

Bu Web Sitesi YeniÇözüm E-Ticaret YeniSoft ile geliştirilmiştir.