Kuru Üzüm Neye iyi Gelir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmek atılabilecek en önemli adımdır. Kuru üzüm vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan ve özellikle sindirim sıkıntısı çekenler için ideal bir atıştırmalıktır. Mükemmel bir enerji kaynağı olan kuru üzüm, boş kalorili yiyecek ve içeceklerin yerine günlük 1 avuç kadar tüketilebilir. Kalori bakımından zengin bir besin olduğu için tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Çünkü 1 avuç kuru üzüm yaklaşık olarak 80 kalori kadardır.

Kuru üzüm neye iyi gelir?

· Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir. İçeriğinde mükemmel bir antioksidan etki yaratan fenoller bulunmaktadır. Fenoller hücreleri tahribata karşı koruyucu etkiye sahiptir.

· Kuru üzüm içeriğinde boron adlı mineral barındırmaktadır. Boron kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Kalsiyum mineralinin vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlar.

· Kuru üzüm göz sağlığı içinde faydalıdır. Sarı nokta olarak bilinen göz hastalığının oluşma riskini azaltır.

· Sağlıklı ve düzenli bir sindirim sistemi için lif alımının önemi büyüktür. Kadınların günlük 25, erkeklerin ise 38 gram lif alması gerekir. Günlük lif alımını arttırmak için günlük 1 çay bardağı kadar kuru üzüm tüketilebilir.

· Magnezyum, potasyum gibi mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan kuru üzüm, vücutta asit dengesini korur. Bu durum romatizma, gut, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın oluşma riskini azaltıcı etkiye sebep olur.

· Demir açısından mükemmel bir kaynak olan kuru üzüm vücudun demir ihtiyacını karşılayabilir. Günlük demir ihtiyacını karşılayabilmek için kuru üzüm tüketmek elbette yeterlid eğildir. Ancak 50 adet kuru üzüm tüketilerek demir ihtiyacının ufak bir bölümü karşılanabilir.

· Alzheimer hastaları için faydalı olan kuru üzüm, beyin sağlığı fonksiyonlarını arttırır. Alzheimer hastaları tarafından düzenli tüketilmelidir.

· Hazımsızlığa sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak için kuru üzümden yararlanılabilir.

· Meme kanserinden korunmak için kuru üzüm düzenli tüketilebilir. Bu faydası araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Kuru üzüm direkt tüketilebileceği gibi kaynatılarak suyu da tüketilebilir.

· Astıma karşı faydası bulunan kuru üzüm, astım ataklarının şiddetini azaltmaya yönelik tüketilebilir.

· Kuru üzüm mikrop kırıcı etkiye sahiptir. Anti bakteriyel ve antiviral özelliği olan kuru üzüm, vücudu enfeksiyon hastalıklarına karşı korur.

· Cilt sağlığı içinde faydalı bir atıştırmalıktır. C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan kuru üzüm, cildi yumuşatır, güneşin neden olduğu zararlı ışınlara karşı korur. Hücre onarılmasına yardımcı olur. Cilde serbest radikallerin vermiş olduğu etkiye karşı koruma sağlar. Ölü hücreleri temizleyerek cildin nemli, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar.

· Cilt sağlığı için faydalı olan kuru üzüm saç sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Saçların canlı, parlak ve yumuşak bir görünm kazanmasınıs ağlar. Saç dökülmelerini engeller.

· Şeker hastaları gönül rahatlığı ile kuru üzüm tüketebilir. Hastalarda insülin görevi gerçekleştirir.

· Kansızlık hastalığına karşı faydalı bir besin maddesidir.

Bu Web Sitesi YeniÇözüm E-Ticaret YeniSoft ile geliştirilmiştir.