Pekmez Neye İyi Gelir?

Pekmez, ne kadar kış aylarında akla gelse de aslında yılın her ayında sağlık için tüketilmesi gereken mükemmel bir besin kaynağıdır. Pekmez, üzüm, dut, hurma, keçiboynuzu gibi birçok besin maddesinden elde edilebilmektedir. Her bir pekmez çeşidinin sağlık için oldukça fazla faydaları vardır. Mineraller, vitaminler, proteinler bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Pekmez neye iyi gelir?

* Pekmez, kan dolaşımını dengeleyerek düzenleyici etki sağlar. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak pekmezden yararlanılabilir. Özellikle sigara kullananlarda daha çok gelişen damar tıkanıklığı, akciğer ve karaciğer hasarında pekmezin iyileştirici etkisi vardır.

* Pekmez kanseri engelleyici etkiye sahiptir. Kanser başlangıç aşamasındaysa kanseri önleyebilir. Kalsiyum içeriğinin fazla olması özellikle kolon kanseri üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

* Mükemmel bir antioksidan olan pekmez, günde 1 çorba kaşığı kadar tüketildiğinde manganez ihtiyacını karşılayabilir. Manganez vücutta serbest radikaller ile mücadele kabiliyetini arttıran bir mineraldir.

* Pekmezin içeriğinde yer alan yağlar ve karbonhidrat vücutta enerjiye dönüşerek enerji açığını kapatır. Vücutta enerjinin depolanmasına olanak sağlar.

* Kemik sağlığı içinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Potasyum, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum gibi minerallerce zengin içeriğe sahiptir. Bu tür mineraller günlük düzenli olarak alındığında vücut kemik ve farklı hastalıklara karşı korunabilir.

* Pekmez kalp sağlığını da olumlu yönde etkiler. İnme, kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların gelişme olasılığını azaltır. Kan basıncını düzenler.

* Mükemmel bir demir deposu olan pekmez, günlük bir çorba kaşığı tüketildiğinde demir ihtiyacının %20’sini karşılar. Demir eksikliğine bağlı gelişebilecek, anemi, saç dökülmesi, sinirlilik hali, halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetlerin önünü kapatır. Adet döneminde kadınlar için önemli bir besin maddesi olan pekmez, hücre fonksiyonunda önemli rol oynar. Kas fonksiyonlarını düzenleyerek enerji üretimini destekler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

* Pekmez her ne kadar tatlı bir besin maddesi olsa da kilo vermeye yardımcı olabilir. Kalori ve yağ bakımından oldukça düşüktür. Hatta sıfır yağ içerir. Kilo vermek isteyenler pekmezden yararlanabilir.

* Mide ve sindirim sorunlarına karşı pekmez tüketilebilir. Mide ve sindirim problemlerinin giderilmesi sağlar. Midede gelişen ağrıları hafifletir. Özellikle mide ülseri tedavisinde alternatif olarak yararlanılabilir. Kabızlık, ishal, bağırsak iltihabı gibi pek çok rahatsızlığa karşı pekmez düzenli olarak tüketilebilir.

* Pekmez cilt sağlığı içinde önemli bir besin maddesidir. Ciltte meydana gelen, sedef, akne, egzama gibi hastalıklara karşı iyi gelir. Bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Ciltte meydana gelebilecek kırışıklıkları önler. Dolayısıyla erken yaşlanmaya karşı faydalıdır.

* Özellikle andız pekmezi idrar yollarının temizlenmesinde etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarında andız pekmezi alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Yine andız pekmezi alerji ve alerjik hastalıklar içinde faydalıdır.

* Soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük tedavisinde pekmezden yararlanılabilir. Bu tür rahatsızlıkları doğal yollardan çabuk iyileştirebilmek için pekmez tüketilebilir.

Bu Web Sitesi YeniÇözüm E-Ticaret YeniSoft ile geliştirilmiştir.