Uyuza Ne İyi Gelir?

Uyuza Ne İyi Gelir, uyuz özellikle genç erişkin insanlarda ve çocuklarda sıklıkla krşılaşılan, bulaşıcı ve oldukça rahatsız edici cilt sorunlarından birisidir. Çoğunlukla uyuz rahatsızlığı kreşlerde ya da bakım merkezlerinde direkt temas yolu ile hızlı bir şekilde yayılabilen hastalık çeşididir. Uyuz insanların derisinin üzerinde yaklaşık olarak 1 ay kadar yaşamını sürdürebilen virüsler sebei ile meydana gelmektedir.

Kişide temel olarak ortaya çıkan uyuz kaşıntı, kızarıklık, şiddetli ağrı, enfekte alanı etrafında mevcut olan kızarıklık ile kendisini göstermektedir. Bazen uyuz sebebi ile kabarcıklara ve şişliklere rastlanabilir. Uyuz özellikle kalça, kürek kemikleri, genital bölge, göğüsler, koltuk altı etrafında, parmaklarda, dirseklerde, ayak tabanı etrafında, bel kısmında ve diz aralarında sıklıkla görülebilmektedir. Uyuz rahatsızlığının geçirilmesi için birden fazla bitkisel yöntem mevcut olmaktadır.

Uyuza Ne İyi Gelir?

Çay Ağacı Yağı: Bu yağ uyuz rahatsızlığına yol açan parazitlerin öldürülmesinde oldukça etkilidir. 1 çorba kaşığı çay ağacı yağınız saf zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile uyuz rahatsızlığından etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Uyuz rahatsızlığına iyi gelen çay ağacı yağını gün içinde 2 kez olmak üzere 2-3 hafta düzenli olarak uygulamak gerekmektedir. Bu bitkisel tedavi özellikle iyileşme sürecini hızlandırır, ağrıyı ve şişliği büyük ölçüde azalmasına faydalı olmaktadır. Başka bir alternatif olarak damla saf çay ağacı yağı ılık su ile doldurulmuş olan küvetin içerisine ilave edilerek banyo suyu olarak kullanılır.

Acı Biber: Yanık tedavisinde sık olarak kullanılan acı biber özellikle uyuz tedavisinde ve diğer cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. 1 Fincan kaynamış sıcak suyun içerisine bir miktar acı biber ilave edlir. Banyo sonrasında durulama suyu şeklinde kullanılmalıdır. Acı biber yanma hissine sebep olmasından dolayı gözler le temasından kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında vücut mutlaka soğuk su ile durulanmalıdır. Uyuza iyi gelen acı biber banyosu her gün düzenli olarak bir defa uygulanmalıdır.

 

Zerdeçal: Uyuz rahatsızlığının tedavisinde en etkili bitkisel yöntemlerden bir tanesidir. Derin yaraların iyileştirilmesinde son derece etkili olan zerdeçal, cilde ayrı bir parlaklık kazandırmaktadır. Bir miktar zerdeçal tozunu su ile karıştırdıktan sonra uyuzdan etkilenen cilt üzerine uygulanmalıdır. Belli bir süre bekledikten sonra cildinizi ılık su ile durulamalısınız.

Lavanta Yağı: Kaşıntının hafiflemesine faydalı olan lavanta yağı, aynı zamanda uyuz lezyonlarının vücuda yayılmasını engellemektedir. Ayrıca lavanta yağı uyuz parazitlerinin öldürülmesinde çok faydalıdır. Bu tedavi için özellikle saf lavanta yağı kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Neem Yağı: Böcek ısırmalarında sık olarak kullanılan neem yağı uyuz sebebi ile meydana gelen döküntülere ve cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Neem bitkisinin yaprakları ezildikten sonra hamur haline getirilir, daha sonra cildin ğüzerine uygulanır.

Uyuza Tıbbi Tedavi: Uyuz tıbben mutlaka tedavisinin yapılması gereken önemli hastalıklardan birisidir. İlk önce doğru teşhisin yapılması çok önemlidir. Uzman döküntüleri kontrol ettikten sonra uyuz tanızının konulmasından sonra uygun olan tedaviye başlanır. Uyuz çok ciddi sağlık problmei olmasa da tedavisi yapılmadığı taktirde vücutta geniş alanlara dağılabilmektedir. Bu durumun engellenmesi için kesinlikle tedavisinin yapılması gerekmektedir. Uyuz başlangıcında hafif belirtilerin iyileştirilmesi için bitkisel tedaviler uygulanabilir. Fakat kaşıntı ve çok büyük kızarıklıklar söz konusu

olduğu zaman mutlaka uzmana başvurulmalıdır. Uyuz temas yolu ile hızlı bir şekilde bulaşan hastalık olduğu için korunmak amaçlı enfekte olan kişilerden özellikle uzak durmak gerekmektedir.

Bu Web Sitesi YeniÇözüm E-Ticaret YeniSoft ile geliştirilmiştir.