Yumurtalıklara Ne İyi Gelir?

Yumurtalıklara Ne İyi Gelir, yumurtlama özellikle üreme sistemlerinde hiçbir rahatsızlığı olmayan bütün hanımların üreme işlevi bakımından en önemli olaylardan bir tanesidir. Üreme sistemini gerçekleştiren organ yumurtalık olarak tanımlanmaktadır. Yumurtalık kadının gebe kalması bakımından oldukça önemli ve gebeliği direkt olarak etkileyen önemli organdır. Yumurtalıkların bilinen en önemli akivitesi genel olarak adet kanamasıdır. Adet kanaması başladıktan hemen sonra 13-14 gün öncesinde yumurtlama meydana gelir ve bu dönem içinde ilişki sonrasında gebe kalma ihtimali oldukça yüksektir. İnsan vücudu ve diğer bütün sistemleri ömür boyunca çalışır, ancak bazen bu çalışmalarda aksaklık ve bozukluklar meydana gelebilir. Hatta vücutta oluşan diğer rahatsızlıklarda yumurtalıkları olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Meydana gelen bu rahatsızlıklar yumurtalamada oluşan bozukluk ya da adet düzensizliği şeklinde kendisini göstermektedir. Aynı zamanda doğurganlığı etkileyecek olan kısırlık rahatsızlığına benzeyen bir takım şikayetlerde meydana gelebilmektedir. Yumurtlıkları ile alakalı sorun yaşayan hanımların beslenmelerine daha çok özen göstermeleri gerekmektedir. Mutlaka içtiklerine ve yediklerine çok dikkat etmelidir.

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Taze Fasulye, yumurtalıklarda ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesinde en faydalı olan besin maddelerinden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar sonrasında hayvansal protein ağırlıklı olarak beslenen kadınlara nazaran bitkisel protein ağırlıklı olarak beslenen kadınların yumurtalık işlevlerinin ve doğurganlık oranlarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bitkisel protein ağırlık beslenen hanımların yumurtalıklarda ortaya çıkan hastalıklara daha az maruz kaldığı gözlenmiştir. Taze fasulye yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesine çok faydalıdır. Ayrıca mercimek ve nohut yiyecekleri bitkisel protein bakımından en yararlı besin kaynaklarımızdır.

2. Yeşil Sebzeler, insan vücudundaki her rahatsızlığa faydalı olan yeşil sebzeler hayat boyunca bol olarak tüketilmesi gerekli olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Özellikle ısanak, brokoli ve ıspanak gibi bol yapraklı olan yeşil sebzeler içeriğindeki folat sayesinde üreme sistemi ve yumurtalık bakımından çok faydalıdır. Yumurtalıkların sağlıklı bir şekilde çalışması ve yumurtlama için yararlı olan folat maddesi özellikle B grubu vitaminler arasında yer almaktadır. Yalnızca hanımlar için değil, aynı zamanda erkekler içinde son derece yararlı olan yeşil sebzeler hem üremeyi hem de yumurtlamayı arttıran en önemli besin kaynaklarımızdır. Hamile olan hanımların mutlaka bol miktarda yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Eğer çocuk düşük yapma problemlerinde, çocuklarda meydana gelebilecek bazı kalıtsal hastalıkların önlenmesinde yeşil sebzeler son derece etkili yiyeceklerdir.

3. Buğday, insülin hormunu özellikle gebe kadınlarda önemli olan bir hormondur. Aynı zamanda kan şekeri olarak bilinen vücuttaki insülin seviyesi kadınların yumurtalıklarının çalışmasında etkili olan maddedir. Yumurtalıklara oldukça faydalı olan bugday vücuttaki kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan en etkili maddedir.

4. Kara İncir, tam bir enerji deposu olarak tabir edilen kara incir içeriğindeki mineraller ve vitaminler bakımından insan sağlığı için en önemli yiyecekler arasında yer almaktadır. İnan vücuduna birden fazla faydası olan kara incir toksik maddelerin atılması, boşaltım sistemi ve yumurtalıkta meydana gelen rahatsızlıklara oldukça iyi gelmektedir. Kolesterol düzenleyici etki gösteren kara incir içeriğinde mevcut olan protein açısından yumurtalıklarda oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde etkilidir.

5. Kabak Çekirdeği, içeriğinde yüksek oranda demir barındıran kabak çekirdeği kadınların sağlıklarını korumada en yararlı yiyecek olarak bilinmektedir. Tamamen doğal bir demir

takviyesi olan kabak çekirdeği düzenli olarak tüketildiği vakit yumurtalıklarda oluşabilecek rahatsızlıkların giderilmesinde %40 oranında etki gösterektedir.

6. Meyve Çeşitleri, sağlıklı bir ömür geçirmek için meyve tüketimi oldukça önemlidir. Meyve çeşitlerinin insan sağlığına kattığı faydalar saymakla bitmez. Özellikle tam bir vitamin kaynağı olan meyveler vücut sağlığı için ilk sırada yer alan yiyeceklerdir. Üreme sistemi konusunda etkili olan meyve çeşitleri, içerdikleri C vitamini ile hem kadın hem de erkeklerde üreme özelliğini arttıran etkiye sahip olmaktadır. Yumurtalıklar ile alakalı olan rahatsızlıkların giderilmesinde limon, portakal ve mandalina meyvelerinin sık olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu Web Sitesi YeniÇözüm E-Ticaret YeniSoft ile geliştirilmiştir.